Znając już podstawy dotyczące taśm przenośnikowych oraz ich zastosowania, w końcu można zająć się bardziej specjalistycznym aspektem. W kolejnych 3 artykułach opiszę najpopularniejsze metody połączeń taśm przenośnikowych tkaninowych, przedstawiając ich główne wady i zalety.
W marcowym artykule.. najpopularniejsza i najbardziej pożądana przez Klientów metoda- wulkanizacja na gorąco. Czy słusznie?
Z artykułu dowiesz się:
- Na czym polega łączenie taśm transporterowych metodą wulkanizacji?
- Zalety wulkanizacji taśm na gorąco
- Wady łączenia taśm na gorąco
- Rodzaje pras do wulkanizacji
Wulkanizacja taśm w praktyce
Samo przygotowanie i odmierzanie taśmy na podany przez Klienta wymiar przebiega tak samo jak w przypadku klejenia na zimno. “Magia” pojawia się dopiero wtedy, gdy zerwaną i wyszlifowaną wcześniej powierzchnie taśmy smaruje się klejem, i to nie byle jakim klejem. Do wulkanizacji taśm przenośnikowych stosuje się polimerowy klej jednoskładnikowy. Jego rodzaj zależy od taśmy i jej przeznaczenia.
Drugim koniecznym elementem jest oczywiście niezwulkanizowanej płyty gumowej, która również zostaje posmarowana klejem i uzupełniona w miejscu łączenia. Stanowi ona rdzeń pomiędzy tkaniną umieszczoną w środku taśmy i to ona, w głównej mierze odpowiada za wytrzymałość złącza.
Wypełnienie złącza gumą nie jest skomplikowane, ale wymaga sporej wprawy jeżeli tak jak nam, zależy Ci na estetyce wykonania. Kolejnym krokiem jest połączenie dwóch końców taśmy w jedno, oraz precyzyjne umieszczenie złącza pomiędzy dwiema płytami grzewczymi. Następnie konieczne jest zaciśnięcie ich odpowiednim sprzętem(mogą być to metalowe/aluminiowe trawersy lub inny rodzaj prasy, zob. zdjęcie).
Oprócz użycia wysokiej jakości materiałów do wulkanizacji, konieczne są również inne czynniki. Jednym z nich jest temperatura. Przyjmuje się, że odpowiednią temperaturą do wulkanizacji jest +/- 150 ℃. Utrzymanie tej temperatury, przez odpowiedni czas pozwoli na optymalne zwulkanizowane się mieszanki gumowej. Aby jednak to się stało, potrzebny jest też kolejny czynnik którym jest ciśnienie. Tutaj natomiast, odpowiednią wartością jest minimum 0,8 MPa.
Ostatnim już czynnikiem który również musi zostać zachowany jest czas. Mowa tutaj o czasie wulkanizacji, jak i czasie potrzebnemu na wystygnięcie złącza. Dopiero połączenie odpowiednio wysokiej temperatury, ciśnienia i czasu, sprawią że wulkanizacja przebiegnie pomyślnie, a brak jednego z nich gwarantuje brak sukcesu.
Wady i zalety wulkanizacji “na gorąco”
Wiele osób uważa, że wulkanizacja taśm przenośnikowych to jedyny rzetelny sposób na trwałe i wytrzymałe połączenie ze sobą dwóch końców taśmy. Nie zawsze jednak, w miejscu wykonywania usługi jest dostatecznie dużo miejsca, aby zmieścić się tam z prasą i przetransportować ciężki sprzęt. Co więcej, nie każda lokalizacja dysponuje odpowiednim napięciem elektrycznym, które będzie w stanie utrzymać odpowiednio długo działanie prasy wulkanizacyjnej. wymienione powyżej w tekście przypadki, to niewątpliwie jedyne wady tego typu połączenia. Zbierając te informację razem można śmiało powiedzieć, że wulkanizacja taśm przenośnikowych przy użyciu prasy wulkanizacyjnej nie ma poważniejszych wad.
Co innego, jeżeli Klientowi zależy na czasie i produkcje zamierza rozpocząć zaraz po zakończonej wulkanizacji. Wtedy wulkanizacja na gorąco sprawdza się najlepiej. Nigdy nie rekomendujemy, aby zaraz po zakończonych pracach, ruszać z produkcją na 100%, ale niekiedy wymaga tego sytuacja. Nie rzadko spotykamy się z przypadkami, gdy cały zakład czeka na ta jedną, uszkodzoną taśmę. Inna z zalet jest oczywiście wytrzymałość. Nie oznacza to jednak, że łączenie taśmy innym sposobem, eliminuje wspomnianą siłę złącza, nie. W Global Serwis ten sam rezultat, możemy uzyskać róznymi sposobami.
Różne prasy, różne rezultaty?
Czy rodzaj prasy wulkanizacyjnej ma znaczenie? Czy to ważne, aby ciśnienie było nabijane poprzez powietrze, a nie w inny sposób? Czy lepiej używać prasy grzanej olejem, czy elektrycznymi grzałkami?
Tak na prawdę rodzaj prasy nie ma znaczenia. W siedzibie naszej firmy do wulkanizacji taśm używamy 3 rodzaje pras wulkanizacyjnych. Jedna z nich składa się tylko z dwóch oddzielnych elementów, które w momencie wulkanizacji łączone są ze sobą wielkimi śrubami. Drugi rodzaj, to tradycyjna prasa zasilana olejem. Trzecia z nich to ogromna prasa stacjonarna, która jest w stanie zwulkanizować na raz taśmę o szerokości… Każda z nich ma swoje wady i zalety.
- Zaczynając od końca, prasa stacjonarna, która do odpowiedniego ciśnienia stosuje potężne siłowniki, grzeje się długo oraz nie ma funkcji chłodzenia. Daje natomiast możliwość wulkanizacji bardzo szerokich taśm.
- Prasa olejowa mimo stosunkowo szybkiego grzania i studzenia, jest najbardziej awaryjną z dostępnych u nas pras. Częste wycieki oleju, zdecydowanie nie sprzyjają jej niezawodności.
- Ostatnia z pras, grzana elektrycznie, z wbudowanym systemem chłodzenia oraz systemem tworzenia ciśnienia za pomocą małego kompresora, wydaje się być najlepsza. To właśnie ta prasa jest używana przez nas z największą częstotliwością, ponieważ przy jej użyciu czas produkcji drastycznie spada. W przypadku tej prasy, wbudowany sterownik pozwala na NIEkontrolowanie przebiegu wulkanizacji, ponieważ wszystko odbywa się automatycznie.
Ostatecznie więc, rodzaj prasy nie ma aż tak wielkiego znaczenia. Wracając do akapitu poświęconemu wulkanizacji w praktyce, do poprawnej wulkanizacji wymagane są 3 czynniki: temperatura, ciśnienie, czas. Jakim sposobem uzyskamy wszystkie 3 kluczowe parametry, zależy od preferencji i możliwości w chwili wykonywania usługi.
Podsumowanie
Podsumowując, cały proces wulkanizacji wymaga doświadczenia i odpowiedniej wiedzy, której nie da się nabyć z książek. Wieloletnia praktyka pozwoliła nam dojść do momentu, w którym redukujemy czas do minimum, nie powodując przy tym strat w jakości.
Nie wszędzie jest możliwość wulkanizacji, oraz nie wszędzie jest taka potrzeba. Nie ma także znaczenia jakim sprzętem wykonywana jest wulkanizacja, jeżeli tylko odpowiednia temperatura, ciśnienie i czas jest zachowane na odpowiednim poziomie. Ważne są także materiały, wykorzystywane do procesu wulkanizacji.
Każda jedna wulkanizacja to osobne zadanie. Współpracując z nami możesz mieć pewność, że każde zapytanie rozpatrujemy na wiele sposobów wybierając przy tym najkorzystniejszą wersję dla obu stron. Zapraszamy do współpracy!
Jeżeli twoim zdaniem ten artykuł był pomocny, podziel się nim z innymi!