Powierzchnie stalowe często pracują w trudnych warunkach tarcia i w wysokiej temperaturze. Stal jest mocnym materiałem, jednak pod wpływem takich niekorzystnych warunków, może ulegać uszkodzeniom.
Na czym polega gumowanie stali?
Jeśli powierzchnia metalowa nie zostanie w odpowiedni sposób zabezpieczona, jej trwałość ulegnie zmniejszeniu. Jednym ze sposobów na zwiększenie wytrzymałości powierzchni metalowych jest proces gumowania. Każdy proces gumowania składa się z kilku etapów. Najpierw wszystkie elementy są dokładnie kontrolowane i oceniane pod kątem ich zużycia. Następnie wałek zostaje solidnie oczyszczony i wysuszony tak, aby nakładana na niego guma, jak najlepiej przywarła. W celu zapewnienia szczelności cały proces kończy się wypełnieniem obrzeży gumą w płynie. Do procesu gumowania metali stosowane są najwyższej klasy mieszaniny o zróżnicowanych parametrach.
W jakim celu gumowane są powierzchnie metalowe?
Transport wewnętrzny w zakładach produkcyjnych, czy magazynach opierający się na systemach taśmowych, narażany jest na ciągłe obciążenia. Przenośniki taśmowe, jak i inne elementy systemu transportu ulegają awariom. Dzięki procesowi gumowania można zwiększyć żywotność na przykład bębnów, rolek taśm przenośnikowych, czy krążników. Poza tym gumowanie podnosi ich odporność na zmiany temperatury oraz na działanie szkodliwych substancji chemicznych. W znaczny sposób poprawia również sprawność taśmociągu, taśmy przenośnikowe są bardziej stabilne, nie ślizgają się, a to wpływa na mniejsze koszty ich eksploatacji. Usługę gumowania powierzchni metalowych wszelkiego rodzaju taśm transportowych możemy zamówić w GLOBAL SERWIS. Gumowanie bębnów przenośnikowych poprawia wydajność urządzenia transportowego, a także zabezpiecza wszystkie elementy wystawiane na długie tarcie. Poza tym taśmy powinny być poddawane okresowemu serwisowaniu, bo tylko wtedy zapewniona będzie ciągłość pracy.