Urządzenia transportu bliskiego są niezbędne w większości firm produkcyjnych i handlowych. Tam, gdzie w grę wchodzi transport dużych ilości materiałów, z reguły korzysta się z przenośników taśmowych, które sprawdzają się w sporej liczbie zastosowań, służąc zarówno przy przemieszczaniu materiałów sypkich czy kruszyw, jak i takich wyrobów jak opakowania szklane. Dla utrzymania ruchu i uniknięcia kosztownych przestojów konieczny będzie jednak odpowiedni serwis taśm przenośnikowych. Przekonaj się, jakie czynności mogą być potrzebne i kiedy należy je wykonywać.
Jakie czynności są niezbędne w ramach serwisu taśm?
Podstawowymi czynnościami serwisu taśm jest ich montaż. W zależności od rodzaju taśmy może być wykonany mechanicznie, przez zastosowanie odpowiednich złączek, dzięki klejeniu na zimno albo wulkanizacji prowadzonej na gorąco. Ważne będzie przy tym nie tylko właściwe połączenie końców taśmy, ale także jej prawidłowe ułożenie na walcach oraz napięcie z wymaganą siłą. W ramach przygotowywania taśm często są one uzbrajane przez wykonanie potrzebnych progów czy falban. Podczas eksploatacji konieczne mogą być bieżące naprawy.
Kiedy będzie potrzebna naprawa taśm transportujących?
Taśmy wykorzystywane w zastosowaniach transportowych nierzadko pracują w ruchu ciągłym, a ich obciążenie jest bardzo duże. Z czasem ulegają więc naturalnemu zużyciu przejawiającemu się m.in. uszkodzeniem progów, brzegów lub falban, a także możliwymi rozdarciami czy naderwaniami kordu. Sposobem na radzenie sobie z tego rodzaju usterkami jest skorzystanie z usług fachowego serwisu, który usunie usterki. Częstotliwość napraw zależy od stanu technicznego taśm, które powinny być poddawane regularnym oględzinom, ponieważ następstwem ich zerwania może być poważne uszkodzenie przenośnika.