Wiele z maszyn wykorzystywanych w różnych gałęziach przemysłu wykorzystuje pasy pędne. Napędzają one heblarki, traki, dmuchawy czy szlifierki, co sprawia, że wykonywane nimi prace przebiegają szybko i umożliwiają osiąganie lepszych efektów. Takie taśmy wykorzystywane są również jako wsparcie transportu ładunków w pionie. Jak działają?
Taśmy elewatorowe – czyli jak szybko przenosić ładunki i napędzać maszyny
Taśmy przenośnikowe służą do transportu ładunków w pionie, co możliwe jest dzięki specjalnej konstrukcji produktu. Ich budowa uwzględnia duże obciążenie oraz konieczność zwiększonej wytrzymałości na uszkodzenia mechaniczne, co znacznie wydłuża ich żywotność w porównaniu do innych podobnych artykułów.
Taśmy są stosowane jako źródło napędu urządzeń wykorzystywanych w rolnictwie, przemyśle, ogrodnictwie, budownictwie, przetwórstwie czy innych branżach, w których używa się sprzętów jak szlifierki, wirówki, wentylatory czy dmuchawy. Pasy przygotowane są do pracy w trudnych warunkach, odporne są na kontakt z olejem, wysoką i niską temperaturą czy ścieranie.
Jak działają pasy pędne?
Zadaniem pasów jest przenoszenie napędu, co możliwe jest dzięki ich budowie oraz utrzymaniu odpowiedniego naciągnięcia, oraz dostosowania odpowiedniego typu taśmy do urządzenia. Pasy pędne zazwyczaj zbudowane są z trzech podstawowych warstw: nośnej, gdzie podstawą są liny ze stali lub poliestru; podatnej, z kauczuku lub gumy oraz osnowy, czyli tworzyw sztucznych czy innych materiałów, które sprawiają, że nie niszczą się pod wpływem smarów i innych substancji, z którymi mają kontakt.
Pasy dopasowuje się do rodzajów napędów, obciążeń, jakie będą musiały znosić oraz szerokości kół, na jakie muszą być nałożone, aby napędzać urządzenie. Popularne są paski napędowe płaskie, zębate, klinowe, wielorowkowe czy wariatorowe. Najprostsze płaskie mają nieograniczoną długość i szerokość. Są elastyczne, mają niską rozciągliwość i gwarantują cichą pracę napędu, co sprawia, że praca z maszyną jest bezpieczniejsza.