Aby transport materiałów sypkich był możliwy, niezbędne jest zastosowanie taśm przenośnikowych ogólnego przeznaczenia, tkaninowo-gumowych albo wieloprzekładkowych. Są wykorzystywane między innymi w górnictwie, zakładach produkcyjnych, rolnictwie i innych gałęziach przemysłu, więc są narażone na działanie wielu czynników mechanicznych, które mogą je uszkodzić. Jednym z problemów, które pojawiają się stosunkowo często, jest zużycie powierzchni taśm przenośnikowych. Właśnie dlatego niezbędne jest ich regularne serwisowanie, którego nieodłącznym elementem jest wulkanizacja.
Na czym polega klejenie taśm na gorąco?
Niezależnie od tego, czy mamy do czynienia z taśmami przenośnikowymi ogólnego przeznaczenia, olejoodpornymi czy ślizgowymi, niezbędne jest ich regularne serwisowanie z uwagi na zużycie. Pierwszym sposobem wulkanizacji taśmy jest klejenie na gorąco. W całym procesie niezbędne jest uzyskanie odpowiednio wysokiej temperatury, ciśnienia oraz szybkość działania. Co ważne, taśmy, które są mu poddawane, mogą mieć szerokość, która nie przekracza 1000 milimetrów.
Prace rozpoczynają się od zeszlifowania powierzchni taśmy. Kolejnym krokiem jest nałożenie polimerowego kleju jednoskładnikowego. Co ważne, wybrany produkt musi być odpowiedni dla przeznaczenia i rodzaju taśmy przenośnikowej. Oprócz powierzchni taśmy klej musi być nałożony również na niezwulkanizowaną płytę gumową. Ostatnim elementem prac związanych z klejeniem na gorąco jest umieszczenie płyty w miejscu łączenia (pomiędzy dwiema płytami grzewczymi).
Kiedy należy kleić taśmy przenośnikowe na zimno?
Drugą metodą łączenia taśm przenośnikowych jest klejenie na zimno. Zaletą tej metody jest brak konieczności zastosowania ciśnienia oraz wysokich temperatur, co wiąże się z mniejszym skomplikowaniem niż w przypadku wulkanizacji na gorąco. Serwis taśm przenośnikowych jest przeprowadzany z zastosowaniem tej metody również w sytuacjach, w których wulkanizacja musi się odbyć w trudno dostępnych lokalizacjach. Zaletą tej metody jest brak konieczności zastosowania ciśnienia oraz wysokich temperatur. Do przeprowadzenia klejenia na zimno również niezbędne jest wykorzystanie specjalistycznych klejów i preparatów, które mają na celu wykonać trwałe łączenie i przywrócić taśmie pełną sprawność.